Question 7.

Onion is sold for 5 consecutive months at the rate of Rs 10, 20, 25, 25, and 50 per kg, respectively. A family spends a fixed amount of money on onion for each of the first three months, and then spends half that amount on onion for each of the next two months. The average expense for onion, in rupees per kg, for the family over these 5 months is closest to

A
18
B
26
C
16
D
20

Question Explanation

Text Explanation

Let us assume the family spends Rs. 100 each month for the first 3 months and then spends Rs. 50 in each of the next two months.

Then amount of onions bought = 10, 5, 4, 2, 1, for months 1-5 respectively.

Total amount bought = 22kg.

Total amount spent = 100+100+100+50+50 = 400.

Average expense = 400/22 = Rs.18.18 ≈ 18

Video Explanation
XAT 2026 Full Course - Enroll Now for Best XAT Preparation
CAT LRDI 100 Recorded Course - Master Logical Reasoning and Data Interpretation
HOME
XAT Sankalp Sale
Quant Revision Book
More
YoutubeWhatsapp